top of page

Zavlažovací váza

HARMONY & RAGE

týden uvolňuje pozvolna vodu 

jak to funguje

Princip je známý a popisovaný v permakulturních učebnicích. 

Váza je polopropustná, protože je jednou vypálená. Póry, které hlína má, nejsou tedy uzavřené ale ani otevřené, tak napůl. Váza vodu pozvolna uvolňuje do svého okolí po celém svém povrchu. To trvá 1 týden, záleží na srážkách, ročním období a typu půdy. (Jílovitá půda drží vlhko, trvá to déle. V písčité půdě je to rychlejší.)

Děje se tak díky fyzikálním zákonitostem (kapilární vzlínání) a vlastnostem použitého materiálu–hlíny. Nádoba se celým svým objemem až po své hrdlo zakope do zeminy záhonu a naplní vodou. A tato voda vzlíná skrze stěny nádoby do okolní zeminy a tím ji zvlhčuje. Rostliny vysázené v okolí nádoby cítí zdroj vody a vyvinou svůj kořenový systém směrem k ní tak, že nádobu celou svými kořeny obrostou. A potom již vlásečnicovými kořínky sají vodu přímo ze stěny nádoby. Tak vzniká kontrolovaná metoda zavlažování, při které má rostlina tolik vody, kolik potřebuje a kdy potřebuje.

vnitřek.JPG

Váza se nehodí na zavlažení hektarové zahrady. To je jiný příběh.

Můžete ji dát třeba doprostřed mezi 3 rajčata, nebo nově vysazenému stromu, který obvykle první rok strádá nedostatkem vody. 

Books
In The Press

Víčko a nebo placka?

Záleží na vkusu, obě plní stejnou funkci: zabraňují odparu vody a padání drobných živočichů do vázy. Placka je cenově dostupnější. Víčko je krásné.

Víčka - nabízím výběr z několika barev a efektů! 

efektní glazura ohnivě červená s výkvěty 

DSC_1067.JPG
DSC_1275.JPG

efektní glazura aquamarín

starověký způsob glazování, technika OBVARA - pálená ve venkovní peci, při 800 st. se šokově zchladí v nakvašeném palačinkovém těstě :-) fakt :-) 

víčka.jpg

starověký způsob dekorace - PEŘÍČKA. Pálená ve venkovní peci, při 850 st. se přikládá peří, které se přiškvaří a obtiskne. Fascinující!

víčka.jpg

RAKU - Pálená ve venkovní peci. Keramika je šokově zchlazena, válí se v pilinách, slámě, atd. kde vznikají náhodné otisky a efekty v glazuře díky redukci kyslíku. Krásné to zažít!

DSC_1247.JPG
návod na použití

návod na použití

líná verze.jpg

NÁVOD NA POUŽITÍ ZAVLAŽOVACÍ VÁZY PETRY AUDRLICKÉ Z REJVÍZU

1) PLÁN
Rostliny vysazujeme kolem vázy v kruhu a hledáme ideální kombinaci množství vysazených rostlin a vzdáleností rostlin od vázy. Sazenice rostlin vysazujeme ve vzdálenosti přibližně 30 cm od hrdla nádoby. Čím blíže budou rostliny k váze, tím dříve si najdou cestu k vodě. Vzdálenost výsadby sazenic od vázy se odvíjí od konečné velikosti kořenového systému dané rostliny, který vytvoří během své vegetace. Pokud máme na záhoně více váz, dáváme je od sebe tak daleko, abychom mohli kolem nich kruhovou výsadbu provést. Je to také skvělá příležitost pro smíšenou výsadbu rostlin. 

Nádoba je nejvhodnější pro pěstování rostlin s vláknitými kořeny, jako jsou rajčata, papriky, chilli papričky, okurky, brambory, saláty, zelí, kapusta, dýně, melouny, fazole, hrášek, kukuřice, cukety, bylinky, jedlé květy, atd. Rostliny s velkým hlavním kořenem jako je mrkev, petržel,  řepa, ředkve, pastiňák - jsou méně vhodné.

2) PŘÍPRAVA ZÁHONU K OSAZENÍ

Vázu vysazujeme do záhonu, který jsme si již předem nachystali k výsadbě. Zemina záhonu je tedy zkypřená, zbavena plevele a popřípadě obohacená kompostem. Pamatujme na to, že zavlažování se děje za pomoci kapilárního vzlínání a proto je nutné, aby okolní zemina byla této kapilarity schopná. Zemina záhonu musí mít strukturu příjemné “zahradnické hlíny” a nesmí být příliš provzdušněná velkými kousky biologického materiálu.

 

3) HLOUBENÍ OSAZOVACÍ JÁMY PRO VÁZU

Předtím než začneme hloubit osazovací jámu pro vázu a sazenice rostlin, důkladně si promyslíme rozložení výsadby v rámci celého záhonu. Pamatujme na to, že kolem vázy je ideální provádět výsadbu rostlin v kruhu. Jámu vyhloubíme tak hlubokou, aby se do ní váza vlezla celou svou výškou a nad povrchem záhonu zůstalo jen její hrdlo. A tak širokou, aby se nám dobře manipulovalo s rostlinami, které budeme vysazovat kolem.

 

4) VYSAZENÍ SAZENIC ROSTLIN KOLEM VÁZY

V ideálním případě je vysadíme šikmo tak, že kořeny sazenice navedeme blíže k nádobě. A pokud si jako příklad vybereme třeba rostliny rajčete, tak sazenice rajčete vysadíme ve vzdálenosti přibližně 30 cm od hrdla vázy. Po výsadbě je potřeba sazenice rostlin přiměřeně zalít ke kořenům a zvážit tuto povrchovou zálivku ještě i pár následujících dní, dokud se kořenový systém rostlin nezapojí do samoobslužného hospodaření s vodou z vázy. Potom vodu doplňujeme již jen do nádoby a rostliny nezaléváme! Čím větší je vzdálenost vysazené sazenice od vázy, tím delší dobu bude rostlině trvat, než si tento zdroj vody najde. A o to déle musíme rostlinu povrchově zalévat. Ale věřte tomu, že nakonec ji vždy najde.

 

5) PRAVIDELNÁ KONTROLA VODY V NÁDOBĚ

Sazenice rostlin vždy po výsadbě zalejeme ke kořenům a tuto povrchovou zálivku opakujeme i v následujících dnech. Vázu naplníme vodou a její hrdlo zakryjeme víčkem/plackou. Množství vody v nádobě pravidelně kontrolujeme. Voda ve váze bude ubývat v závislosti na teplotě, dešťových srážkách a typu hlíny. Více jílovitá hlína vodu zadržuje, více písčitá hlína vodu odvádí. Součástí vázy je keramické víčko/placka, které zabraňuje odparu vody z nádoby a také tomu, aby do ní nepadaly nečistoty, zemina či drobní živočichové. Navíc, víčko dělá parádu, podobně jako zahradní trpaslík :-)

parametry

ceník

malá váza s plackou, osobní odběr, 1x300kč, 3 vázy 800kč

malá váza s plackou, poštou, 1x400kč, 3 vázy 1100kč

malá váza s víčkem, osobní odběr, 1x500kč, 3 vázy 1400kč

malá váza s víčkem, poštou, 1x600kč, 3 vázy 1700kč

velká váza s plackou, osobní odběr, 1x500kč, 3 vázy 1400kč

velká váza s plackou, poštou, 1x600kč, 3 vázy 1700kč

velká váza s víčkem, osobní odběr, 1x700kč, 3 vázy 2000kč

velká váza s víčkem, poštou, 1x800kč, 3 vázy 2300kč

Osobní odběr:

Jesenicko, chalupa Ondřejovka ve Vlčicích, statek Osinalice u Prahy, Praha-Komořany. 

 

velká váza

výška: 20 cm

váha: 1,9 kg

objem: 3,6 l

 

IMG_20220404_123423_4.jpg

malá váza

výška: 23 cm

váha: 1,5 kg

objem: 2,2 l

 

IMG_20200428_150514_HDR.jpg

výdrž: Podědí ji po vás vaše vnoučata, jestli Vám ale spadne z výšky, zůstanou po ní jen střepy. 

nejčastější otázky
IMG_20200428_150514_HDR.jpg

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Když mám vázu v záhonku, mám vůbec ještě zalévat?

Je potřeba dbát na povrchovou zálivku semínek, které jsme vyseli, než se i tyto rostliny napojí na zdroj vody z vázy. Posléze již doplňujte vodu jen do vázy. Na první pohled se nám bude zemina záhonu zdát suchá, ale pokud se budeme chtít přesvědčit o tom, co se odehrává skryto vašim očím, stačí opatrně odtrhnout zeminu kolem hrdla nádoby a uvidíme, jak jsou její stěny a zemina pod povrchem vlhké.

Jak často doplňujeme vodu do nádoby?

To se odvíjí od vegetačního období, v kterém se rostliny zrovna nachází, typu půdy, od množství rostlin vysázených kolem ní a od velikosti a četnosti dešťových srážek. Pojďme se ale podívat na situaci ve skleníku, kde neprší. Jak již bylo řečeno sazenice rostlin je potřeba bezprostředně po výsadbě zalévat ke kořenům, neboť potrvá pár dní, než si rostliny vodu ve váze najdou. Potom již doplňujeme vodu pouze do nádoby. Na začátku vegetačního období, tedy na jaře a na začátku léta, voda ve váze vydrží řádově 7–10dní. V období vrcholného léta, kdy jsou vysoké teploty a rostliny budují své plody, k čemuž potřebují dostatečné množství vody, jsou rostliny schopnyvázu“vypít”iběhem4dnů.

Pokud při kontrole množství vody v nádobě zjistíme, že nádoba je téměř vyprázdněná, ale není zcela prázdná, tak vodu do nádoby i tak doplníme, neboť tak využijeme celou plochu nádoby ke kapilárnímu vzlínání vody.

Co když použijeme k zavlažování PET lahev s dírkami? Dosáhneme tím stejného výsledku?

Ne, nedosáhnete stejného výsledku. Pokud použijete PET lahev s dírkami, tak voda z lahve pouze vytéká a nejedná se o řízené zavlažování rostlin, při kterém si rostliny samy určují kolik vody svými kořeny natáhnou. Navíc PET materiál rychle degraduje a uvolňuje ftaláty, které znečišťují vodu v lahvi a také zeminu záhonu. PET materiál je deklarován jako zdravotně nezávadný jen pokud je používán jednorázově a nikoli opakovaně.

Může váza zůstat v záhoně celý rok?

Pokud máme vázu osazenou v zeleninovém záhoně, který budeme na podzim rušit a chystat na další sezonu, tak je přirozené nádobu vyjmout ze země, mechanicky kartáčem očistit od zbytků zeminy a kořínků, opláchnout ji čistou vodou zevně i uvnitř, dát vyschnout a na zimu ji uložit na bezpečné místo. Pokud chceme nádobu a póry její stěny vyčistit důkladněji, můžeme v nádobě po jejím vyjmutí ze záhonu nechat pár dní stát vodu s octem, poté opět propláchnout čistou vodou a nechat uschnout.

Pokud máme vázu ve výsadbě trvalých rostlin nebo ve skleníku a necháme ji na místě i přes zimu, dbáme na to, aby se na podzim zcela vyprázdnila, a poté ji už nedoplňujeme vodou. Hrdlo zajistíme tak, aby do nádoby nenapadaly žádné nečistoty a nádobu zamulčujeme suchým listím či suchou trávou. Tím ji chráníme před silnými mrazy, při kterých by mohlo dojít k odtržení hrdla nádoby od jejího těla. Životnost nádoby ponechané přes zimu v zemi a vystavené mrazům bude ale snížena.

 

Můžeme prostřednictvím nádoby podávat rostlinám hnojivo?

Ano, pokud se jedná o hnojivo ve vodě rozpustné, tak vázu můžeme určitě použít k jejich podání.

 

Jak dlouho nádoba vydrží?

Keramická zavlažovací váza prochází procesem pálení v keramické peci a tak rozhodně nehrozí, že by se samovolně rozpadla nebo rozpustila. Nádoba vydrží, dokud ji nerozbijete. Pokud chceme prodloužit životnost kapilárního vzlínání nádoby, věnujeme pozornost podzimní údržbě a čištění.

 

Je zavlažování pomocí vázy lepší než jiné alternativní metody zavlažování?

Tak jak všude, tak i zde platí, že žádné řešení není obecně jednoznačně to nejlepší. Vždy je potřeba vhodnost, přiměřenost a nákladovost navrhovaného řešení vyhodnotit v souvislostech celé situace. Zavlažování hliněnými vázami se jeví jako jednoznačně nejlepší metodou zavlažování pro malé a drobné pěstitele. Je to řešení, které je nákladově levnější, snadnější a rychlejší, co se týká realizace, a variabilnější než jiné technologie. Například na rozdíl od kapkové závlahy je nezávislé na elektrickém proudu a nepotřebuje žádné další doplňkové technologie (čerpadlo, časovače, filtry, hadice). A nesmíme zapomínat, že současně s tím je i ekologičtějším a čistějším způsobem zavlažování než zmíněná kapková závlaha. 

A určitě to funguje?

Technologie je stará 2000 let. Zakopané hliněné nádoby sloužily k zavlažování, uchovávání vody a potravin. Najdete jej popsaný v permakulturních učebnicích.

 

Budou užitečné do budoucna?

Ano, sucho narůstá. Díky tomuto principu je možné pěstovat vlastní potraviny i v oblastech s nedostatkem vody. Tento způsob zavlažování šetří vodu, protože nevyživuje plevel, který roste na povrchu. Rostliny navíc váza „trénuje“ k větší odolnosti, protože je učí vést své kořeny za vodou, tedy do hloubky. Když rostliny zaléváme pravidelně, vytvoří kořenový systém u povrchu. Rostliny neprospívají/hynou když se zvýší teplota půda napovrchu vyschne do větší hloubky. Podobně když odjedete na týden pryč a rostlina nedostane dávku vody, na kterou je zvyklá.

(děkuji zdroji: www.vodarostlinam.cz)

Jak to začalo?

Mým prvotním impulzem, bylo, že jsem cítila bezmoc, když jsem sledovala, že během dvou let zmizel milovaný a ohromný les před domem. Nejsem bohatá, slavná ani vzdělaná v ekologii, abych mohla tuto situaci změnit. Ale jsem keramička a terapeutka. Věřím, že každý něco umí. Že každý z nás je potřebný a užitečný právě takový jaký je. Výroba zavlažovacích váz mě osobně pomáhá zvládat můj environmentální žal. Jsem vděčná, že jsem si našla svůj malý kousek, kterým můžu přispět ke zvládání ekologické krize. Se zavlažovací vázou dokáží lidé vypěstovat vlastní jídlo i v subsaharských oblastech, bez potřeby elektriky a s minimem vody. Když i další udělá to „něco“ na co dosáhne, věřím, že se dobře povede nám a našim dětem.

Srdečně, Petra.

 

Více na Facebook: zavlažovací vázyhttps://zavlazovacivaza.wixsite.com/zelena

 

93394327_2852061821539673_18649211855699

Petra Audrlická

Facebook: Zavlažovací vázy

pro objednávky používejte email:

malapetramala@gmail.com

IČO: 08678251

 

příběh na závěr: přestěhovala jsem se z Prahy do horské roubenky s kachlovými kamny. Během covid karantény jsem měla hodně času na své strachy ohledně extrémního sucha a také na to, s tím něco malého dělat. Nyní ve své domácí keramické dílně vyrábím zavlažovací vázy - díky nim, lze i ve vyprahlých oblastech pěstovat jídlo, stromy. Věřím, že nám mohou pomoci.  

píseň na závěr: je od mého milovaného muže Jan Audrlický a kapely The Landscapes. O naději. Ta se hodí.

(klik a pak ještě jeden na: Podívejte se na toto video na YouTube.)

bottom of page